İlk ve En Önemli Sınav 19 Kasım’da…

TL varlıklarda bu hafta bahar havası tadında fiyatlamalar söz konusu. Geçen haftayı 8.52 seviyesinde kapatan dolar kuru dün akşam 7.78’e kadar geriledi. Bist100 endeksi ise bu hafta %8’e yakın yükseliş kaydetti. Özellikle bankacılık sektöründeki yükselişler dikkat çekici. Peki bu sert değer kazanımlarına sebep olan neydi ?

Cumartesi sabahı uyandığımızda TCMB Başkanı Uysal’ın görevden alındığını öğrendik. Akıllara hemen 2018 yılı Temmuz ayında yaşananlar geldi. Dönemin başkanı Çetinkaya bir Cumartesi sabahı görevden alınmıştı. Sebebi ise faiz indirmemesiydi. O günden sonra kur neredeyse hiç düşmeden yükselmişti. Uysal’ın görevden alınmasıyla da yüzlerce senaryo üretildi. Tam bunlar konuşulurken Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ın istifa haberi geldi. Bu istifa 27 saat sonra kabul edildi. Ardından yaşananlar ise TL varlıklardaki değerlenmeye zemin hazırladı.

İlk olarak TCMB yeni başkanı Ağbal özetle ‘’ne gerekiyorsa yapacağız’’ mesajını verdi piyasalara. Ardından ise Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada “Önümüzdeki dönemde ekonomi politikalarında güven ve kredibilite kazanımına daha fazla odaklanacak, ülke risk primini düşüreceğiz” derken, yeni Merkez Bankası Başkanı ile Hazine ve Maliye Bakanı’nın destekleneceğini belirtti.

Tüm bu gelişmeler ekonomide normalleşme adımları atılıyor algısı yarattı ve bu sene çok ciddi değer kayıpları yaşayan ve gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en kötü performansı sergileyen TL’de değer kazanımları sağladı.

Şu ana kadar yapılan sözlü yönlendirmeler gayet başarılı gözüküyor. Asıl konu bu sözlü yönlendirmelerin ardından gerekli aksiyonlar alınacak mı alınmayacak mı konusudur. Dünkü açıklamalardan sonra piyasada kuvvetli bir faiz artırımı geliyor beklentisi oluştu ve fiyatlara yansıdı. Benim tahminim en az 400-500bps bir faiz artırım beklentisi fiyatlanıyor.

Yalnız dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faizleri en azından enflasyon seviyesine çekmek gerekiyor ifadesi de bir mesaj veriyor olabilir. TÜİK’in açıkladığı yıllık enflasyon %11.90 seviyesindeydi. Politika faizi ise %10.25 seviyesinde. Eğer 400-500bps artırım değil de 200bps gibi piyasa için hayal kırıklığı olacak bir faiz artırımı yapılırsa bütün sözlü yönlendirmeler boşa gidebilir ve bahar havası bir anda terse dönebilir.

TCMB yeni başkanının ilk ve belki de en önemli sınavı 19 Kasım Perşembe günü olacak. Bekleyip, göreceğiz….

Bir cevap yazın