Gram Altın’da pozitif görünüm devam ediyor

Gram altın’da geçen hafta dalgalı bir seyir izledik. Haftayı 460 TL seviyesinden başlayan altın, hafta içerisinde 443 TL’ye kadar geriledi. Mevcut durumda ise 460 TL’nin üzerinde işlem gören bir gram altın söz konusu.

Gram altın’ın iki dinamiği olan ons altın ve dolar kurunu kısaca inceleyelim. Küresel faizlerin düşük olması, genişlemeci politikalar ve pandemi riskinin artma endişeleri ons altını hala destekleyen unsurlar. Belki önceki haftalar gibi sert yükselişler yok fakat trend içerisinde kalmaya devam ediyor ve düştükçe alım fırsatı veriyor. Teknik olarak 1900$ kritik bir eşik olarak izlenebilir. Bu seviye üzerinde kalındığı sürece pozitif görünümü sürebilir.

Dolar kurunda ise yukarı yönde iştah sürüyor. Geçen hafta müjde beklentisiyle TL değer kazanmıştı fakat bulunan rezervlerin beklentilerin altında kalması bu kazanımların geri verilmesini sağladı. Diğer yandan TCMB’nin de çekirdek enflasyondaki yükseliş riskine dikkat çekmesine rağmen faiz konusunda bir adım atmadığını hatırlatalım. Mevcut durumda TL’yi pozitif ayrıştıracak bir gündem bulunmuyor. Teknik olarak yukarıda 7.40 önemli bir dirençtir. Geçilirse TL üzerinde baskı artabilir. Dolar kuru için kritik destek ise 7.18’de yer alıyor.

Özetleyecek olursak gram altın’da pozitif görünüm devam ediyor. Geçen hafta düşüşler olduğunda da panik yapılmamasını, ana resmin hala pozitif olduğunu ifade etmiştim. 430/440 bölgesi üzerinde görünüm pozitif olmaya devam edecektir. Yukarıda ilk direnç 470 TL’de yer alıyor. Bu seviye yakından izlenmelidir.

Bir cevap yazın