Borsa’dan atılan iki sıfıra değil, döviz sepetine bakalım…

Bugün borsadan iki sıfır atıldı… Cuma günü 120 bin olan borsa bugün 1.200 seviyelerinde. Yani değişen şey sadece rakam. Borsadan iki sıfır atılan günde, döviz sepeti ise tarihi zirve seviyelerinde seyrediyor.

TCMB son iki toplantısında faizleri %8.25’te bıraktı. Enflasyondaki yükselişler TCMB yönetimini de rahatsız etmişe benziyor. Zaten son karar metninde enflasyondaki yükselişe dikkat çekilmiş. Ekonomiyi desteklemek için uygulanan düşük faiz ve kredi teşvik paketleri enflasyonu yukarı yönde tetikleyici unsura sahip. Son gelişmelere bakıldığında faizlerde bir miktar artış söz konusu. Ben ana politikada yıl sonuna kadar bir değişiklik beklemiyorum.

Fakat küresel bazda önemli riskler mevcut. ABD Başkanlık seçimi yaklaşırken, mevcut başkan Trump’ın anketlerde Biden’in gerisinde kaldığını görmekteyiz. Bu açığı kapatmak için elinden geleni yapacaktır. Son günlerde alevlenen ABD-Çin gerginliği de bunun bir parçası. Diğer yandan koronavirüse yönelik 2.dalga endişeleri de artıyor. Bugün Hong Kong’dan gelen açıklamada durumun çok endişe verici olduğu ve sosyal mesafe sınırlamalarının genişletildiği bildirildi. Bu gelişmeler yılın kalan aylarında sıkıntılar yaratabilir.

İç tarafta ise dolar kuru 11 Haziran’dan bu yana sabit kura geçilmiş havasında işlem görüyor. Fakat Euro’nun 8  üzerinden işlem gördüğünü göz ardı etmeyelim. Bu kapsamda dolar ve euro’nun ortalamasından oluşan döviz sepeti 7.46’yı geçerek tarihi en yüksek seviyelerinde seyrediyor.  

Borsadan atılan sıfırlar yerine daha gerçekçi konulara odaklanmak gerekiyor. Yurtiçine döviz girişi sağlamamız gündeme alınması gereken en önemli konulardan biri. Faizlerin bir süre daha bu seviyelerde kalacağını düşünüyorum. Enflasyonda önemli bir düşüş olmazsa TL mevduatların oranı da düşük kalmaya devam edecektir. O zaman yurtdışından fon girişi sağlamamız gerekiyor. Bunu yapmak için de teknoloji, turizm gibi alanlara ihtiyaç var. Turizm sezonu 1 ay sonra bitecek. Buradan kuvvetli bir döviz girişi beklemek zor. Teknoloji ise bugünden yarına olacak bir şey değil.

Bu konjonktürde döviz sepetindeki yukarı yönde eğilimin, aşağı yönde bir eğilime dönüşmesi zor gözükmekte.

Bir cevap yazın