Borsa’da zayıf teknik görünüm

Bist100’de yaklaşık son bir haftadır yatay diyebileceğimiz hareketler söz konusu. Ne yukarı ne de aşağı yönde net bir hareket yapısı yok. Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim. Mevcut seviyelerden aşağı yönde bir düzeltme bekliyorum.

Yabancı payının %50’nin altına indiğini daha önce yazmıştım. Son dönemde ana kağıtlar yerine işlem hacmi az olan hisse senetlerinin yükselişleri desteklediğini görmekteyiz.  Örneğin bankacılık ve havacılık sektörlerinin yükselişlerin gerisinde kaldığını görmekteyiz.

Düşük faiz oranları, insanların kredi çekerek borsaya girmelerini teşvik ediyor. Fakat bunun sağlıklı bir süreç olmadığını düşünüyorum. Zaten bunu da uzun bir süredir dile getiriyorum. Bu aşamada borsada temel dinamiklere bakarak yorum yapmayı doğru bulmuyorum. Çünkü temel dinamiklerin bir etkisinin kaldığını düşünmüyorum.

Bist100 için son dönemde düşüş uyarılarımı Twitter üzerinden sürekli yazıyorum. Yükseliş trendi bozulduktan sonra yukarı tepkiler var fakat bu tepkiler zayıf kalıyor. 120/121 bin seviyelerini direnç olarak izliyorum. Bu seviyeler altında kalındığı sürece satış baskının daha ön planda olacağını düşünüyorum. 115 bin ilk destek olarak izlenebilir.

Bir cevap yazın