Ons altında yorulma var…

Ons altında 8 Temmuz’dan bu yana oldukça sakin bir görünüm var. Küresel faizlerin düşük olması, ekonomileri desteklemek için muslukların açılması ons altını Mart ayından bu yana kuvvetli bir şekilde destekliyor. Fakat mevcut konjonktürde merkez bankalarından yeni adımlar gelmiyor. Daha doğrusu gelemiyor. Faizler zaten ya 0 ya da negatif. Parasal genişlemeler de önemli miktarlara ulaştı. Yeni bir ek alım yapmıyorlar. Bu nedenle ons altındaki kuvvetli yükselişlerin zayıfladığını görmekteyiz.

Burada net bir geri dönüşten bahsetmek de zor. Ne zaman ki merkez bankaları politika değiştirirler o zaman ons altında geri dönüş beklentimiz kuvvetlenir. Koronavirüse yönelik 2.dalga endişeleri hala masada. Bu endişeler neticesinde merkez bankaları da politika değişikliğine gidemez. Bu nedenle en azından son çeyreğe kadar mevcut görünümler korunacaktır.

İşin temel kısmında majör bir değişiklik beklemediğim için teknik kısma ağırlık verebiliriz. Ons altında 1811 ve 1815 seviyelerinden son dönemde dönüşler var. Bu seviyeler direnç seviyeleri olarak izlenebilir. Aşağıda ise 1795 desteğini izliyoruz. Bu destek kırılırsa satış baskısı artabilir.

Bir cevap yazın