Dolar endeksinde toparlanma zamanı mı ?

Dolar endeksi Mart ayından bu yana (koronavirüsün etkili olmaya başladığı dönem) risk iştahı ile ters korelasyon içerisinde. Küresel bazda risk iştahı düşükken yani riskli varlıklardan kaçış olduğu dönemlerde dolar endeksi değerlenirken, risk iştahının yüksek olduğu yani riskli varlıkların değer kazandığı dönemlerde ise değer kaybı yaşamakta.

Son dönemde ise risk iştahı yüksek oynaklık gösteriyor. Birkaç gün satıcılı seyreden piyasalar, ertesi birkaç gün hızlıca yükselebiliyor. Burada koronavirüse yönelik 2.dalga beklentileri önemli bir rol oynuyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün uyarıları ve vaka sayılarında görülen artışlar zaman zaman risk iştahını düşürüyor. Ancak diğer yandan merkez bankalarının el birliğiyle piyasaları destekleme çabaları da devam ediyor. Zaten Mart-Nisan döneminde yaşanan ekonomik aktivitelerdeki çöküşün ardından, ”V-shaped recovery” denilen hızlıca bir toparlanma oldu.

Bundan sonraki süreçte küresel bazda risk iştahının çok kuvvetlenmesi yerine yatay/aşağı şekilde kalmasını bekliyorum. Merkez bankaları piyasalarda çöküşe izin vermiyor, sürekli müdahale ediyor. Diğer yandan pozitif gelişmelerin de fiyatlandığını düşünüyorum.

Dolar endeksine gelecek olursak mevcut seviyelerden bir toparlanma bekliyorum. 2018 yılı Şubat ayından gelen yükseliş eğiliminin destek noktası 95.50’de yer alıyor. Bu trend desteği üzerinde kalındığı sürece pozitif beklentim de sürecektir. Daha yakın vadede ise 96.20 desteğini izliyoruz. Bu seviyeler üzerinde dolar endeksinde toparlanma görebiliriz. 97.50 ise önemli bir direnç olacaktır.

Bir cevap yazın