Hafta kapanırken EURUSD…

Küresel bazda risk iştahı kısa süreler içerisinde oynaklık gösterebiliyor. 15 Mayıs-9 Haziran döneminde risk iştahında yaşanan kuvvetli artışlar birlikte paritede yükselişler ön plandaydı. Fakat sonraki süreçte koronavirüse yönelik artan 2.dalga endişeler risk iştahını düşürdü. Diğer yandan merkez bankalarının artık atacak adımlarının olmaması piyasada terse dönüşleri destekledi.

EURUSD 1.14’e giderken, neredeyse tüm para birimleri dolar karşısında değer kazandı. Yani Euro bazlı bir ayrışma söz konusu değildi. O hareketin bir kısmını geri veren bir parite görmekteyiz. Euro Bölgesi’nin temel dinamikleri koronavirüs öncesi dönemde de oldukça zayıftı. Bu zayıflık devam edebilir. Bu nedenle EURUSD paritesindeki yükselişlerin kademeli satış fırsatı vermesi yönündeki stratejimi sürdürüyorum.

Teknik olarak önemli eşikler var ve takip edilmesi gerekiyor. Kısa vadede 1.1250, genel resimde 1.14 parite için önemli dirençler. Bu bölgelere olası yükselişler fırsat olarak değerlendirilebilir. Aşağıda ise ilk önemli destek olarak 1.1170’i izliyorum. Satış baskının kuvvetlenmesi için bu destek seviyesinin kırılması gerekmekte.  

Bir cevap yazın