GBPUSD’de Önemli Seviyeler

15 Mayıs-9 Haziran döneminde küresel bazda risk iştahı oldukça yüksekti. Bu süreçte dolar endeksi sert değer kaybederken, GBP ise USD karşısında değer kazandı. Fakat bu değer kazanımlarının GBP özelinde olmadığını neredeyse tüm para birimlerinin USD karşısında değer kazandığını gördük.

Sonraki süreçte ise merkez bankalarından yeni adımların gelmemesi, koronavirüse yönelik 2.dalga endişelerinin canlanması ve ana trend seviyelerinin kırılamamasıyla birlikte GBPUSD paritesinde baskı yaşanıyor.

Kısa süreli hareketler yerine ana resme bakmak her zamana daha iyi sonuçlar verir.   Öncelikler paritede 1.35 seviyelerinden gelen düşen bir eğilim söz konusu. Risk iştahının yüksek olduğu süreçte bu eğilim kırılamadı ve dönüşler yaşandı. Ana resimde 1.28 direnç olarak izlenmelidir. 1.28’den önce ise 1.25 desteği ön planda. Burası da 1.14’ten gelen yükseliş eğiliminin kırılmasının ardından pull-back bölgesi olarak çalışıyor. Parite için aşağıda ise 1.2340 ve 1.2230 seviyeleri potansiyel teknik hedefler olarak gözüküyor.

Bir cevap yazın